Domracheva of Belarus wins Women’s 10km pursuit, full results for Biathalon

Domracheva

Darya Domracheva of Belarus won the gold medal in Women’s 10km pursuit on Tuesday. The silver medal went to Tora Berger of Norway while Teja Gregorin of Slovenia claimed the bronze.

Susan Dunklee of the United States was a distant 18th after getting four shooting penalties. That knocked her out of any hopes of getting a medal.

Full Results for Women’s 10 km Pursuit Biathalon

Rank Bib Country Name Total Penalties Time Behind
1 9 BLR Darya DOMRACHEVA 1 29:30.7 0.0
2 10 NOR Tora BERGER 1 30:08.3 +37.6
3 15 SLO Teja GREGORIN 1 30:12.7 +42.0
4 29 CZE Gabriela SOUKALOVA 1 30:18.3 +47.6
5 12 UKR Valj SEMERENKO 1 30:23.6 +52.9
6 1 SVK Anastasiya KUZMINA 2 30:29.1 +58.4
7 2 RUS Olga VILUKHINA 1 30:32.9 +1:02.2
8 4 ITA Karin OBERHOFER 1 30:37.8 +1:07.1
9 24 NOR Ann Kristin Aafedt FLATLAND 0 30:40.2 +1:09.5
10 3 UKR Vita SEMERENKO 2 30:40.3 +1:09.6
11 28 RUS Olga ZAITSEVA 0 30:43.0 +1:12.3
12 5 FRA Anais BESCOND 2 30:43.7 +1:13.0
13 17 BLR Nadezhda SKARDINO 1 30:43.7 +1:13.0
14 20 FRA Marie DORIN HABERT 1 30:53.6 +1:22.9
15 13 SUI Selina GASPARIN 2 30:59.1 +1:28.4
16 30 FIN Kaisa MAKARAINEN 3 31:02.3 +1:31.6
17 6 ITA Dorothea WIERER 2 31:03.2 +1:32.5
18 14 USA Susan DUNKLEE 4 31:11.6 +1:40.9
19 21 POL Monika HOJNISZ 2 31:14.0 +1:43.3
20 7 POL Weronika NOWAKOWSKA-ZIEMNIAK 2 31:25.4 +1:54.7
21 16 CZE Veronika VITKOVA 2 31:42.9 +2:12.2
22 26 UKR Olena PIDHRUSHNA 1 31:54.2 +2:23.5
23 19 RUS Yana ROMANOVA 2 31:55.1 +2:24.4
24 18 NOR Tiril ECKHOFF 6 32:12.3 +2:41.6
25 32 CAN Zina KOCHER 4 32:15.1 +2:44.4
26 23 ROU Eva TOFALVI 3 32:15.3 +2:44.6
27 11 GER Evi SACHENBACHER-STEHLE 6 32:16.6 +2:45.9
28 31 CAN Megan IMRIE 2 32:22.7 +2:52.0
29 22 GER Andrea HENKEL 3 32:30.4 +2:59.7
30 46 GER Laura DAHLMEIER 1 32:38.8 +3:08.1
31 8 SUI Elisa GASPARIN 5 32:42.8 +3:12.1
32 39 JPN Fuyuko SUZUKI 1 32:49.0 +3:18.3
33 37 BLR Liudmila KALINCHIK 2 32:54.9 +3:24.2
34 33 POL Krystyna PALKA 3 32:56.3 +3:25.6
35 43 SVK Jana GEREKOVA 4 32:57.7 +3:27.0
36 35 NOR Synnoeve SOLEMDAL 3 33:04.3 +3:33.6
37 57 KAZ Elena KHRUSTALEVA 0 33:06.5 +3:35.8
38 40 POL Magdalena GWIZDON 2 33:14.3 +3:43.6
39 27 AUT Lisa Theresa HAUSER 3 33:25.0 +3:54.3
40 41 GER Franziska PREUSS 3 33:34.0 +4:03.3
41 58 KAZ Darya USANOVA 2 33:54.6 +4:23.9
42 45 CZE Eva PUSKARCIKOVA 2 33:59.0 +4:28.3
43 51 LTU Diana RASIMOVICIUTE 2 34:07.1 +4:36.4
44 47 FRA Anais CHEVALIER 1 34:14.5 +4:43.8
45 25 CAN Rosanna CRAWFORD 7 34:15.6 +4:44.9
46 52 ESP Victoria PADIAL HERNANDEZ 2 34:30.3 +4:59.6
47 60 RUS Ekaterina SHUMILOVA 3 34:34.2 +5:03.5
48 38 ITA Michela PONZA 3 34:36.4 +5:05.7
49 54 ITA Nicole GONTIER 6 34:37.5 +5:06.8
50 55 CHN Jialin TANG 2 34:40.4 +5:09.7
51 44 USA Sara STUDEBAKER 5 35:00.0 +5:29.3
52 50 CZE Jitka LANDOVA 5 35:37.6 +6:06.9
53 49 CHN Yan ZHANG 2 36:12.1 +6:41.4
54 53 USA Annelies COOK 5 36:20.9 +6:50.2
55 48 EST Johanna TALIHAERM 5 37:52.5 +8:21.8
56 34 BLR Nastassia DUBAREZAVA 12 41:01.8 +11:31.1
59 CAN Megan HEINICKE 8 DNF
36 FIN Mari LAUKKANEN DNS
42 UKR Juliya DZHYMA DNS
56 FRA Marie Laure BRUNET DNS